bonusiak.pl

biznes, finanse, dom, uroda i lifestyle

podatek od sprzedaży mieszkania
Finanse

Specyfika podatku od sprzedaży nieruchomości

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zmianę mieszkania, co w wielu przypadkach jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Jednak sprzedaż mieszkania w pewnych przypadkach wiąże się z koniecznością zapłaty podatku. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Podatek od sprzedaży nieruchomości płaci się w pewnych określonych przypadkach. Przede wszystkim sytuacja taka ma miejsce, gdy podatnik zdecyduje się na sprzedaż swojej nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej zakupu. Wtedy wpłacenie odpowiedniej kwoty podatku do Urzędu Skarbowego staje się wymagane. Natomiast w przypadku, gdy upłynie pięć lat od zakupu danej nieruchomości to płacenie tego rodzaju podatku nie jest konieczne. Warto pamiętać o tym niezwykle istotnym aspekcie podczas planowania sprzedaży posiadanego przez siebie mieszkania.

Obowiązek podatkowy

W przypadku, gdy do sprzedaży danej nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat powstaje obowiązek podatkowy. Wysokość podatku od sprzedaży nieruchomości w obecnych czasach wynosi aż dziewiętnaście procent. Jednak jest on naliczany jedynie od dochodu, a nie od całej kwoty transakcji. Od kwoty sprzedaży mieszkania odejmuje się kwotę jego zakupu i od wyniku tego działania oblicza się podatek. Nie jest to kwota płatna od całej wartości transakcji. Warto o tym w szczególny sposób pamiętać.

Jak obliczyć podatek?

Podatek od sprzedaży mieszkania obliczany jest na podstawie różnicy pomiędzy kwotą sprzedaży danego lokalu mieszkalnego, a kwotą jego zakupu. Jeśli mieszkanie zostało kupione za dwieście tysięcy, a sprzedane za dwieście dwadzieścia to podatek powinien zostać zapłacony jedynie od różnicy dwudziestu tysięcy. Oprócz tego od tej kwoty odlicza się również koszty uzyskania przychodzi. Wśród nich wyróżnia się na przykład usługi pośredników nieruchomości, taksy notarialne, a także podatek od czynności cywilnoprawnych.

Własne cele mieszkaniowe

W celu uniknięcia podatku od sprzedaży mieszkania można również przeznaczyć środki uzyskane z transakcji sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie w wielu przypadkach, ponieważ zazwyczaj po sprzedaży mieszkania jego właściciele decydują się na zakup nowej nieruchomości. Czas na zakup nowego mieszkania został wydłużony do trzech lat podatkowych od momentu jego sprzedaży. Wydatek tego rodzaju może być zarówno związany z zakupem mieszkania, domu, jak i działki budowlanej. Jednak nawet jeśli korzysta się z ulgi dotyczącej spłaty podatku to warto taki fakt zgłosić do Urzędu Skarbowego.