bonusiak.pl

biznes, finanse, dom, uroda i lifestyle

ciekawostki o internecie
Lifestyle

Niezwykłe ciekawostki o Internecie

Internet towarzyszy nam na co dzień, a jednak wciąż potrafi nas zaskoczyć. Jest to medium dość nowe, ale również prężnie się rozwijające już od kilkudziesięciu lat. Przeciętny użytkownik Internetu nie zdaje sobie sprawy z tego ile tajemnic i ciekawostek skrywa przed nim Internet.

Ciekawostki o Internecie

1. Pierwszy mail został wysłany za pomocą Internetu już w 1971 roku! Dokonał tego amerykański programista Ray Tomlinson. Dzisiaj liczbę maili liczy się w milionach, z czego większość to zwykły spam.

2. Ile tak naprawdę istnieje zarejestrowanych stron internetowych? Ich liczba jest zatrważająca, ponieważ wynosi ponad 50 miliardów.

3. Pierwszym filmikiem jaki został wstawiony na serwis Youtube była wycieczka do zoo. Filmik trafił do Internetu w 2005 roku, a dokonał tego Jawed Karim. Obecnie film liczy sobie ponad 80 milionów wyświetleń.

4. Za to pierwsze zdjęcie w Internecie datuje się na rok 1992. Była to okładka albumu „Les Horribles Cernettes” zespołu artystycznego założonego przez szwajcarskie pracownice CERNu.

5. Kto w Polsce był pierwszym dostawcą Internetu? Była to sieć Fidonet. Działała w niedługim czasie przez upadkiem PRL w latach 80.

6. Klucz do Internetu znajduje się w rękach jedynie siedmiu osób. Są to pracownicy pozarządowej organizacji Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Klucze zawierają jedyny w swoim rodzaju kod HTML. Klucze te są w stanie zrestartować Internet na całym świecie, co ma być zabezpieczeniem przed niebezpiecznym atakiem hakerskim na skale światową.

7. Liczbę użytkowników Internetu szacuje się na 3,58 mld, co stanowi prawie 47% światowej populacji. Połowa z nich znajduje się na terenach Azji.

8. Najpopularniejszymi stronami w Internecie są Google, YouTube oraz Facebook.

9. Większość działań dokonywanych w Internecie jest sztucznego pochodzenia. Mowa tutaj o botach i złośliwych oprogramowaniach. Szanuje się, że jest to aż 60%.

10. Dark Net, czyli ciemna strona Internetu. Internet to nie tylko miejsce pracy, rozrywki i spotkań z przyjaciółmi na chatach albo podczas video rozmów. Głębiej, poza ogólnodostępnym Internetem, znajduje się otchłań, do której dostać jest się trudniej, a i treści jakie się tam znajdują bywają nie tylko wątpliwie moralne, ale i nielegalne. Dark Net albo też Deep Web to niewidoczna dla przeciętnego użytkownika część Internetu, gdzie przesiadują hakerzy, ludzie ciekawi ciemnej strony Internetu, ale i przestępcy.

Internet – zagrożenie czy szansa?

Tak jak wszystko, Internet również jest narzędziem, które powinno być w posiadaniu świadomych ludzi. Uzależnić się jest łatwo, co potwierdzają coraz większe liczby uzależnionych ludzi od stron internetowych, w szczególności jest to młodzież.