bonusiak.pl

biznes, finanse, dom, uroda i lifestyle

Biznes

Czy kasjer to opłacalny zawód?

Kasjerów widzimy na co dzień, gdy odwiedzamy sklepy. Jedni uważają tę pracę za ciężką, nieciekawą i niezbyt dochodową, a dla innych jest to zawód jak każdy inny. Zapotrzebowanie na kasjerów jest duże, jak i nie brakuje chętnych na to stanowisko. Zastanówmy się więc na czym polega ta praca i czy kasjer to opłacalny zawód.

Kto to jest kasjer-sprzedawca?

Zawód kasjera jest bardzo powszechny i stykamy się z nim na co dzień. Kasjerów-sprzedawców można znaleźć w branży handlowej i usługowej, innymi słowy tam, gdzie sprzedawane są określone usługi lub towary. Przeważnie miejscem pracy kasjerów są markety lub mniejsze sklepy, sieciówki lub prywatne sklepy osiedlowe.

Zadaniem kasjera jest obsługa kasy fiskalnej. Kasjer skanuje kody kreskowe towarów (jeśli to one są sprzedawane), wyznacza rachunek lub paragon za usługi, przyjmuje należną za nie zapłatę i wypłaca resztę (jeśli jest).

Kasjer to pracownik działu handlowo-sprzedażowego, niezależnie o jakim profilu działalności mówimy. Kasjer-sprzedawca może pracować w hurtowni bądź sklepie wielobranżowym, spożywczym, meblowym, odzieżowym, papierniczym i w wielu innych.

Kasjer a sprzedawca

Kasjerów i sprzedawców spotkamy w tej samej branży, ale są to różne zawody. Kasjer zajmuje się płatnościami i rozliczeniami, natomiast sprzedawca doradza klientowi i przedstawia mu różne produkty. Czasami w sklepach bywa i tak, że oba te stanowiska są połączone w jedno, czyli kasjera-sprzedawcę.

Jaki jest zakres obowiązków kasjera?

Do obowiązków kasjera należy przede wszystkim obsługa kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych, w celu przyjmowania zapłaty od klienta. Wchodzi w to również oczywiście wydawanie reszty, rozliczanie środków i pilnowanie aby w kasie znajdowała się właściwa ilość pieniędzy.

Kasjer może odpowiadać również za przyjmowanie zwrotów, reklamacji i skarg klientów. To zazwyczaj dotyczy mniejszych sklepów, ponieważ większe przeważnie mają przygotowane specjalne punkty obsługi klienta.

W przypadku, gdy wśród oferowanych usług i towarów znajdują się takie, które wolno sprzedawać tylko dorosłym, kasjer musi sprawdzić dowód tożsamości klienta, aby zweryfikować taką informację.

Niekiedy obowiązkami kasjera są również: kontrola cen, czynności magazynowe, wystawianie towarów na półki sklepowe, drobne prace porządkowe i inne czynności, jeśli takie zlecił pracodawca.

W sytuacji, gdy mówimy o poprzednio wspomnianym kasjerze-sprzedawcy, do obowiązków zaliczymy też doradzanie klientom w zakupach. A wiąże się z tym również poszerzanie swojej wiedzy na temat oferowanych produktów, aby móc odpowiedzieć na pytania klienta i zaoferować mu to, co go zadowoli.

Jakie są obowiązki kasjera głównego?

Kasjer kasy głównej organizuje pracę pozostałych pracowników, nadzoruje ich pracę i rozlicza wypłaty. Zarządza też dokumentacją i sejfem, współpracuje z bankiem i przygotowuje dokumenty dla księgowego. W zakresie jego obowiązków może się znaleźć również wystawianie faktur, sporządzanie umów kredytowych oraz realizacja reklamacji i zwrotów.

Kasjer – kwalifikacje potrzebne do podjęcia pracy

Od osoby aplikującej na stanowisko kasjera przeważnie nie wymaga się wiele. Pracodawcy mogą przyjąć na to stanowisko nawet osoby z wykształceniem podstawowym, np. po zawodówkach. Jednak od wykształcenia i umiejętności mogą zależeć zarobki w zawodzie.

Dobry atutem dla kandydatów jest doświadczenie z kasą lub terminalem. Pracodawca chętniej przyjmie osobę, której nie trzeba tego uczyć.

Kasjera powinna cechować komunikatywność, aby miał dobry kontakt z klientem i współpracownikami. Ważna jest umiejętność pracy w zespole, ale też spostrzegawczość i dokładność, ponieważ mamy do czynienia z pieniędzmi i nie chcielibyśmy popełnić pomyłek podczas pracy.

Choć nie są obowiązkowe, kursy kasjera mogą okazać się przydatne podczas szukania pracy. Wśród szkoleń znajdziemy m.in. kurs kasjera handlowego i walutowo-złotowego.Podczas nich można się nauczyć obsługi kasy fiskalnej, obsługi klienta i rozpoznawania, czy dany banknot jest prawdziwy.

Pracodawca może docenić ambicję kandydata po szkoleniach i zaoferować mu wyższe zarobki niż osobie, która nie kończyła specjalistycznych kursów.

Na jaki typ umowy jest zatrudniony kasjer?

Możemy się spotkać z różnymi ofertami pracy. Choć zarobki kasjera nie są wysokie, pracodawcy mogą chcieć dodatkowo zaoszczędzić na pracowniku, oferując mu umowę zlecenie lub o dzieło.

W przypadku umowy zlecenia należy pamiętać, że pracodawca nie powinien nas oddelegowywać do wykładania towarów czy sprzątania sklepu. Jeśli dzieje się inaczej, pracodawca może być obciążony karą, nawet do 5 tys. złotych.

Choć na umowie zleceniu czy o dzieło możemy dostać więcej na rękę, nie zapominajmy o benefitach umowy o pracę. Dzięki tej umowie mamy gwarancję pensji, zapewnione ubezpieczenia, składki emerytalne oraz mamy możliwość urlopu.

Kasjer – zarobki

Zarobki kasjerów są zależne od wykształcenia, doświadczenia zawodowego i środowiska pracy, wielkości zakładu pracy, czy jego lokalizacji. Kasjer przeważnie zarabia w granicach najniższej krajowej, choć wszystko zależy od pracodawcy i obowiązujących zasad w kwestii pensji. Obecnie widoczne stają się tendencje wzrostowe w tej kwestii, jak również pojawiają się nowe drogi awansu na wyższe stanowiska.

Czy kasjer to opłacalny zawód?

Po poznaniu charakterystyki zawodu możemy wreszcie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kasjer to opłacalny zawód. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jakie mamy oczekiwania.

Na pewno nie jest to stanowisko, na którym zarobimy dużo, ale wynika to też z faktu, że znalezienie pracy jako kasjer nie jest trudne. Pracodawcy nie wymagają wiele od przyszłego pracownika.

Pracę jako kasjer można uznać za dobry pomysł na start w karierze zawodowej, kiedy nie mamy innego doświadczenia, ani kwalifikacji na bardziej wymagające stanowiska. Jednakże jeśli rozpatrujemy ten zawód jako coś na stałe, musimy się liczyć z tym, że wiele nie zarobimy.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na Twoje pytanie i teraz już wiesz, czy to praca dla Ciebie.