bonusiak.pl

biznes, finanse, dom, uroda i lifestyle

Jak faktoring wpływa na rozwój przedsiębiorstwa
Biznes

Jak faktoring wpływa na rozwój przedsiębiorstwa?

Faktoring to jedna z najskuteczniejszych metod bieżącego finansowania firmy. Na czym polega i jak może wpłynąć na rozwój przedsiębiorstwa?

Według statystyk utrata płynności finansowej jest głównym źródłem problemów, z jakimi zmagają się polscy przedsiębiorcy. Zjawisko to często przybiera formę spirali, bo dotknięte nią przedsiębiorstwa nie mogą uregulować swoich zobowiązań, co z kolei przekłada się na trudności innych firm. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by takich kłopotów uniknąć. Najbardziej niezawodnym jest factoring.

W ramach tego typu umowy faktor wykupuje fakturę z odroczonym terminem płatności. W momencie transakcji wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę stanowiącą ok. 80 proc. wartości faktury. Pozostała część na konto firmy dociera, gdy kontrahent ureguluje pełną należność. Mechanizm działania czyni z faktoringu idealne wsparcie dla biznesów działających w różnych sektorach. W jaki sposób wpłynie on na rozwój firmy? To wyjaśniamy w kolejnych akapitach.

Finansowanie dla każdej firmy

Najważniejszą alternatywą dla faktoringu jest kredyt obrotowy. Pod wieloma względami to rozwiązanie wypada jednak znacznie gorzej niż faktoring. Kluczowa różnica tkwi w dostępności obu rodzajów finansowania. By otrzymać kredyt, firma musi spełnić szereg warunków. Chodzi przede wszystkim o stabilność, dobrą kondycję oraz korzystną historię kredytową. To sprawia, że kredyt okazuje się właściwie nieosiągalny np. dla młodych firm.

Zupełnie inaczej jest w przypadku faktoringu. Firmy faktoringowe nie prowadzą oceny przedsiębiorstw, dzięki czemu z tej opcji skorzystać mogą również podmioty bez odpowiedniej historii i zdolności kredytowej. Ten aspekt szczególnie ważny okazuje się w pierwszych latach działalności firmy. Pozwala jej skupić się na budowaniu rynkowej pozycji bez obaw o utratę płynności finansowej i problemy z uzyskaniem finansowania.

Gwarancja środków na rozwój

Faktoring pozwala uzyskać pieniądze z faktur już w momencie ich wystawienia. Dzięki temu firma może swobodnie planować dalsze inwestycje i nie bać się braku środków na ich sfinansowanie spowodowanego zatorami płatniczymi. Warto więc włączyć korzystanie z faktoringu w zasób narzędzi biznesowych już na etapie planowania budżetu.

Omawiając wpływ faktoringu na rozwój firmy nie sposób nie wspomnieć też o tym, że nie stanowi on zobowiązania. By uzyskać środki, przedsiębiorca nie musi więc zadłużać się i spłacać rat, których wysokość może zmieniać się w zależności od takich czynności jak wahania WIBOR. Faktoring nie wpływa również na zdolność kredytową, przez co nie zamyka drogi do uzyskania finansowania w przypadku większych inwestycji.

Faktoring a wizerunek firmy

Jako niezawodne narzędzie do przeciwdziałania utracie płynności, factoring korzystnie wpływa na wizerunek firmy. Przedsiębiorstwo ze stabilną sytuacją cieszy się większym zaufaniem ze strony klientów i kontrahentów. Może także uniknąć problemów ze znalezieniem pracowników i „przyklejenia łatki” niesolidnego pracodawcy. Oba aspekty mają duże znaczenie, jeśli chodzi o tworzenie odpowiednich warunków do wzrostu firmy i stanowią ważny argument za skorzystaniem z tego rozwiązania.