bonusiak.pl

biznes, finanse, dom, uroda i lifestyle

przedawnienie długu
Finanse

Na czym polega przedawnienie długu?

W obecnych czasach niestety posiadanie różnego rodzaju długów stało się bardzo częstą sytuacją. Długi mogą powstać w bardzo wielu zróżnicowanych przypadkach. Jednak w pewnym momencie następuje przedawnienie długu. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, na czym polega ten proces.

Czym jest przedawnienie długu?

Wiele osób zastanawia się, czym tak na prawdę jest przedawnienie długu. Zazwyczaj większość zaciąganych długów wiąże się z obowiązkiem zapłaty. Jednak po upłynięciu pewnego czasu pojawia się przedawnienie, dzięki któremu zapłata za zaciągnięty dług nie jest już konieczna do opłacenia. W przypadku przedawnienia długów następuje ustanie prawnej możliwości dochodzenia spłaty przez wierzyciela, co jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Dług w tym przypadku staje się zobowiązaniem niezupełnym i niemożliwe jest wnioskowanie o niego na drodze sądowej.

Przedawnienie długu u komornika

W przypadku długów, które ściągane są przez komornika sytuacja z ich przedawnieniem się wygląda dużo inaczej. Jeśli prowadzona jest egzekucja komornicza długów to nie ulegają one przedawnieniu. Egzekwowanie długu przez komornika trwa do momentu, gdy zupełnie zakończone zostaje postępowanie. Możliwe jest jedynie pewne zatrzymanie egzekucji, jednak jedynie w określonych przypadkach. Długi, które trafiają do komornika najczęściej są egzekwowane, jeśli tylko ma on taką możliwość.

Przedawnienie długu bankowego

Wśród różnych rodzajów długów można także wymienić długi bankowe. Przedawnienie długów bankowych następuje na innych zasadach niż długów ogólnych. Najczęściej tego rodzaju sytuacja występuje po trzech latach. Wtedy długi bankowe się przedawniają i nie ma konieczności ich spłacania. Warto o tym pamiętać w przypadku posiadania tego rodzaju zobowiązań, ponieważ są to niezwykle istotne aspekty. Jednak jeśli zaciąga się pożyczkę od bliskiej osoby to termin jej przedawnienia wynosi nawet sześć lat.

Skutki przedawnienia długu

W przypadku, gdy dług ulega przedawnieniu osoba zadłużona nie musi już go spłacać, co jest dla niej bardzo pozytywnym rozwiązaniem. Jednak wciąż pozostaje możliwość, że dłużnik samodzielnie zdecyduje się na spłacenie długów. Jednak najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku niewiedzy klientów, która jest związana z terminami przedawniania się długów. Warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę oraz poznać wszystkie najważniejsze terminy przedawniania się długów. Dzięki temu na pewno uzyskane informacje będą w pełni aktualne oraz będzie się można na nich w pewny sposób opierać.