bonusiak.pl

biznes, finanse, dom, uroda i lifestyle

kwota wolna od podatku
Finanse

Specyfika kwoty wolnej od podatku w Polsce

Kwota wolna od podatku jest jednym z aspektów podczas płacenia podatków w danym kraju. Kwota wolna od podatku w Polsce stosowana jest w przypadku corocznych rozliczeń z Urzędem Skarbowym. W obecnych czasach najwyższa kwota wolna od podatku może wynosić nawet osiem tysięcy złotych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku jest dochodem o pewnej wysokości, od którego nie trzeba opłacać podatku dochodowego. W przypadku zarobienia kwoty wolnej od podatku w określonej wysokości nie istnieje konieczność płacenia podatku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zarabiają najmniej. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić uczniów oraz studentów, a także osoby, które z różnych powodów podejmują się jedynie prac dorywczych. Podczas wykonywania corocznych rozliczeń warto pamiętać o takim aspekcie, jak kwota wolna od podatku.

Ulgi podatkowe

Podczas korzystania z kwoty wolnej od podatku możliwe jest również wykorzystywanie przysługujących ulg. Wśród najczęściej używanych ulg można przede wszystkim wymienić ulgę na zapłacone składki ZUS, ulgi na wszelkiego rodzaju darowizny, a także ulgę Internetową. Oprócz tego wyróżnia się również ulgę termomodernizacyjną, ulgę rehabilitacyjną, a także ulgę związaną z działalnością badawczo-rozwojową. Warto korzystać z tego rodzaju ulg, jeśli tylko ma się taką możliwość.

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi w Polsce osiem tysięcy złotych. Wśród osób, które korzystają z kwoty wolnej od podatku można przede wszystkim wymienić osoby, które z różnych powodów zarabiają mało oraz są najuboższe. W tym gronie znajdują się również osoby, które na co dzień korzystają z pomocy opieki społecznej. Zastosowanie kwoty wolnej od podatku w swoim rocznym rozliczeniu na pewno będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób o najniższym poziomie dochodów.

Komu przysługuje kwota wolna od podatku?

W Polsce nie każdemu podatnikowi przysługuje kwota wolna od podatku. Jest ona przeznaczona jedynie dla osób, które rozliczają się zgodnie z dwustopniową, progresywną stawką podatkową. Występują w niej dwa progi. Jeden z nich to siedemnaście procent, a drugi trzydzieści dwa procent. W drugi próg podatkowy wchodzi się w momencie przekroczenia dochodów powyżej kwoty 85 582 złote. Warto to uwzględnić podczas wykonywanego przez siebie rozliczenia rocznego. Skorzystanie z kwoty wolnej od podatku jest w Polsce możliwe w przypadku składania do Urzędu Skarbowego PIT-37 lub PIT-36.