bonusiak.pl

biznes, finanse, dom, uroda i lifestyle

styropian na fundamenty
Dom

Styropian na fundamenty – rodzaje i ceny

Najpopularniejszym do ocieplania domów jest styropian szary. Czy taki sam używany jest do położenia na fundamenty? Zarówno styropian kładziony na ściany, jak i ten stosowany do izolacji fundamentów, posiada ten sam stopień ważności.

Czy ocieplenie fundamentów jest ważne?

Aby utrzymać dobry bilans energetyczny całego budynku, potrzebna jest właściwa izolacja fundamentów. Ocieplenie ściany łączy się z fundamentem, niwelując uciekanie ciepła oraz zapewniając oszczędzanie energii. Nie można zaniedbać tego etapu budowy, ponieważ ciepło będzie „uciekać” poprzez mur fundamentowy w kierunku gruntu. Z tego też powodu styropian na fundamenty jest tak istotnym czynnikiem budowy domu. Najlepszym wyborem wydaje się szary styropian. Posiada on zdecydowanie lepsze parametry od tego tradycyjnego, ze względu na izolację. Tak więc można go zastosować w przypadku ścian, a także do izolacji fundamentów. Podjęcie decyzji o konkretnym styropianie na fundamenty, poprzedzone powinno być przeczytaniem o jego parametrach technicznych takich jak:
– grubość styropianu,
– współczynnik przewodzenia ciepła,
– wytrzymałość na zginanie.

Dodatkowo warte zapamiętania są dane o naprężeniu ściskającym. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, czy płyty są frezowane. Powinny być stabilne wymiarowo, a dobrze by było, aby powierzchnia produktu posiadała specjalną fakturę, która zagwarantuje łatwiejsze klejenie styropianu. Dzięki użyciu surowca hydrofobowego, przy produkcji szarego styropianu, produkt będzie odporny na nasiąkanie wodą. Nosi on nazwę: styropian hydrofobowy. Szary styropian z reguły poleca się do pasywnego i energooszczędnego budownictwa. W celu wykonania solidnego ocieplenia fundamentów styropianem, a także aby osłonić izolację wodochronną, niezbędny będzie dość twardy styropian. Jego zadaniem jest wytrzymać napór gruntu i nie ulec zniszczeniu podczas działania wilgoci. Bardzo dobrym wyborem będzie styropian eps, a także ryflowana płyta ochronna. Płyty układane są rowkami w kierunku gruntu. Ich zastosowanie możliwe jest w przypadku drenażu opaskowego w projekcie domu wokół fundamentów.

Rodzaje i ceny styropianów

Jeden z wiodących produktów występuje w błękitnym kolorze o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Jest to pożądana izolacja ze styropianu. Dodatkowo bardzo dobrze zachowuje wodoodporność płyt. Jest to ciężki i twardy styropian. Dzięki temu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Cena to około 330 złotych / 1m3. Kolejny produkt to styrodur, który jest nowoczesnym systemem izolacyjnym. Posiada zwiększoną termoizolację i jest mocno nastawiony na dbałość o ekologię. Można go spotkać w srebrnym kolorze, a ostatnio także w złotym odcieniu. Cena to 480 zł / 1m3. Kolejnym ciekawym produktem jest styropian grafitowy. w kolorze srebrzysto-szarym. Jego produkcja powstała na bazie innowacyjnego surowca, którym jest kompozycja grafitu. Dodany do granulek podczas procesu produkcji polistyrenu znacznie poprawił właściwości izolacyjne tego produktu. Styropian grafitowy można układać „na zakładkę”. Jego cena oscyluje na poziomie 170 zł / 1m3.

Jeśli planujecie przeprowadzić remont i ocieplenie swojego domu, oferta wywozu śmieci wielkogabarytowych i remontowych dostępna na stronie Gruznet.pl może być idealnym wsparciem dla Was!”