Niektórzy pracodawcy za normalny stan uważają, że pracownicy pracują w nadgodzinach. Należy pamiętać o tym, że zgodnie z prawem pracy, nadgodziny to sytuacja wyjątkowa, która nie zdarza się codziennie. Tylko szczególne potrzeby pracodawcy mogą ją uzasadniać.
Organizacja pracy
Niestety, w wielu firmach praca jest po prostu źle zorganizowana. Zamiast zatrudnić nową osobę i utworzyć nowe stanowisko pracy, ludzie zmuszani są do pracy w nadgodzinach, ponieważ w normalnym czasie pracy nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Zadań jest zbyt dużo, kierownicy przydzielają zadania nie patrząc na realny czas ich wykonania. To wszystko prowadzi do bardzo niezdrowej atmosfery w zespole. Załoga nie chce pracować w ten sposób na dłuższą metę. Ludzie odchodzą z przedsiębiorstwa. Tymczasem lepsza organizacja pracy mogłaby temu zapobiec.
Audyt wewnętrzny
Jeżeli w danej firmie albo w danym dziale dochodzi do takiej sytuacji, że pracownicy mają bardzo dużo nadgodzin, należy czym prędzej podjąć działania naprawcze. Trzeba rozpocząć od analizy obecnej sytuacji i zastanowić się, jakie zmiany należy wprowadzić aby uzdrowić to, co się dzieje. Audyt wewnętrzny pomógł już wielu firmom dotrzeć do korzeni nieprawidłowości. Pracodawcy bardzo często szukają usprawiedliwienia dla nieprawidłowych zjawisk, jakie mają miejsce w ich organizacji. Najczęściej można usłyszeć wytłumaczenie, że przecież tak było od zawsze i nikt nie narzekał. Bardzo dobrze jednak, że w końcu znaleźli się pracownicy, którzy chcą pracować zgodnie z prawem pracy. Ludzie mają przecież także swoje prywatne życie i nie chcą podporządkować się firmie, w której pracują.
Czy pracownik może odmówić pracy w nadgodzinach?
Pracownik może odmówić pracy w nadgodzinach tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zasadniczo jednak, kiedy przełożony zleca pracę w nadgodzinach i motywuje to szczególnymi potrzebami pracodawcy to pracownik nie ma prawa do odmowy. Kiedy jednak nadgodziny bardzo często się powtarzają, pojawia się pytanie o zasadność szczególnych potrzeb pracodawcy, który nie jest w stanie we właściwy sposób zorganizować pracownikom pracy. W takiej sytuacji właściwą drogą wydaje się zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy. Najpierw jednak warto porozmawiać ze swoim bezpośrednim przełożonym o tej sytuacji. Może zgłoszenie ze strony pracownika, a najlepiej kilku bądź kilkunastu pracowników, a nawet całego działu, zmobilizuje pracodawcę do realnego wdrożenia zmian. Warto walczyć o zmiany na lepsze, ponieważ tylko w ten sposób można wpłynąć na swoje zawodowe życie.